top of page

 

Szczepy Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” W GÓRZE KALWARII

 

W listopadzie 2014 rozpoczęło działalność w Górze Kalwarii Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” – Skauci Europy. Jest to ruch wychowawczy, który kieruje się pięcioma celami: zdrowie, zmysł praktyczny, charakter, służba i Bóg. Stosowana przez nas metoda skautowa przystosowana jest do potrzeb i wymagań danego wieku. Stąd istnieją trzy gałęzie wiekowe:

  - Wilczki (8-12 lat)

  - Harcerki i Harcerze (12-18lat)

  - Przewodniczki i Wędrownicy (dorośli)

 

W  Górze  Kalwarii  działają już sprawnie dwie Gromady Wilczków oraz Drużyny Harcerskie. Grupy chłopięce i dziewczęce pracują osobno, ponieważ mają różne zainteresowania i potrzeby. Są prowadzone przez osoby dorosłe wg pedagogiki Skautów Europy, o której więcej informacji znajduje się na stronie www.skauci-europy.pl

Zapraszamy na https://www.facebook.com/skaucigora/ 

 

Zapraszamy chętnych do dołączenia, ciągle są miejsca
w gromadach i zastępach.

 

A tu nieco więcej o skautingu :)

"Cześć!

Nazywam się Łukasz i jestem czołowym w zastępie Okapi należącym do 3. Lubelskiej FSE.

Zastęp

Na początek trzeba wytłumaczyć co to jest zastęp. To po prostu kilkuosobowa grupa przyjaciół, która nosi nazwę jakiegoś zwierzęcia i usiłuje naśladować jego dobre cechy zachowując przy tym Prawo Harcerskie. W zastępie jest nas siedmiu, a czuwa nad nami i przewodzi nam zastępowy - Janek. Jest ode mnie nieco starszy, ma 16 lat, więc łatwo się z nim dogadać. To on jest szefem, ale ważne decyzje podejmujemy zawsze wspólnie, podczas Rady Zastępu. Janek jest dobrym zastępowym, jest cierpliwy, zawsze nas słucha i szanuje, zwłaszcza najmłodszych. Ja, jako czołowy jestem jego prawą ręką i być może kiedyś zajmę jego miejsce. W każdym razie wszyscy mamy ten sam cel: dać z siebie wszystko, by być najlepszym zastępem na obozie.

Każdy ma swoje miejsce

Do obozu przygotowujemy się na dwa sposoby: po pierwsze każdy wykonując swoje próby na stopnie i sprawności a po drugie spełniając swoje funkcje w zastępie. Każdy w zastępie, nawet najmłodsi, mają swoje obowiązki. Ja jestem czołowym, i do tego kucharzem.

Dzięki funkcjom każdy harcerz jest za coś odpowiedzialny, na przykład do mnie należy, żeby zastęp odżywiał się zdrowo i regularnie podczas zbiórek. Funkcje odpowiadają różnym technikom, jest jeszcze pionier (czyli budowniczy), wodzirej, sanitariusz, mistrz orientacji oraz liturgista. Jak widzicie, każda z nich jest ważna i potrzebna.

Ku obozowi letniemu

Właśnie - zbiórki. To dzięki nim możemy zaliczać stopnie i rozwijać techniki skautowe, czyli zdobywać umiejętności potrzebne na obozie letnim. Mniej wiecej co tydzień spotykamy się zastępem w lesie na parę godzin i robimy różne rzeczy. Ostatnio na przykład wykopaliśmy piec w ziemi i upiekliśmy w nim ciasto!

To było nasze wyzwanie - czyli coś na naprawdę wysokim poziomie udowadniające, że bardzo dobrze radzimy sobie z technikami harcerskimi. No i jak na skautów przystało, mieliśmy z tym wiele śmiechu. To dobry odpoczynek po tygodniu w szkole. Raz na jakiś czas wyjeżdżamy wraz z innymi zastępami na biwaki, mamy dzięki temu możliwość zmierzenia się z innymi i sprawdzenia własnych umiejętności podczas różnych gier. Ale najlepsza gra jest zawsze na obozie!

Obóz

Obóz letni jest celem naszej całorocznej pracy. Przede wszystkim to wielka przygoda. Bo jak inaczej nazwać przeżycie w lesie kilku tygodni w odcięciu od cywilizacji? w którym spędza się kilka tygodni tygodni w lesie, robiąc konstrukcje z drewna (pionierka) i biorąc udział w wielkiej grze.

Na obozie spotyka się kilka zastępów, które rywalizują w różnych dziedzinach, np. na początku jest czas na budowę mebli obozowych z drewna i sznurka - tzw. pionierka.

Braterstwo harcerskie

Na koniec to, co najbardziej lubię w zastępie. Mimo zalet i wad każdego z nas wszyscy jesteśmy przyjaciółmi, a nawet braćmi. Być dobrym harcerzem nie jest łatwo, ale z pewnością warto. Sami się przekonajcie!"

bottom of page